Książki medyczne

Zmieniamy się - dla Ciebie! Zapraszamy na nową wersję już w poniedziałek!


Partner portalu

Partner portalu

Dodawaj przypadki, odbieraj książki!

Reklama

Najaktywniejsi - kwiecień 2016


 • tomeq666
  1208 PMek
 • Mateusz Stolarz
  800 PMek
 • dawstor
  758 PMek
 • klimo
  600 PMek
 • aleksandra1005
  400 PMek
 • gecko
  400 PMek
 • greenrzekotka
  400 PMek
 • lookts
  400 PMek
 • egzor
  398 PMek
 • Margaret_92
  287 PMek

Jak i po co zdobywać PMki? >> 

Książki medyczne
W poniższym dziale znajdziesz autorskie recenzje książek z wątkiem medycznym - są to m.in liczne thrillery medyczne, opowieści doświadczonych medyków oraz pozycje opisujące historię medycyny. Jeśli czytałeś/aś ciekawą książkę - dodaj własny opis!Adam Leszczyński - "Naznaczeni Afryka i AIDS"
Sobota, 15 Sierpień 2015 13:28

Autor: Adam Leszczyński, Krzysztof Miękus
Data wydania:2003
Tytuł: Naznaczeni Afryka i AIDS

Książka to poruszający reportaż dziennikarza Gazety Wyborczej - Adama Leszczyńskiego. Dziennikarz pokazuje czytelnikowi smutny obraz życia ludzi Afryki dotkniętych epidemią AIDS. Ukazuje historie prostytutek i ich klientów, kierowców ciężarówek, polityków, lekarzy, dzieci, których łączy jedno - ciężka, wyniszczająca choroba, do której trudno się przyznać. Barwne i poruszające opisy uzupełniają czarno-białe zdjęcia. Książka zawiera również noty naukowe przedstawiające chorobę, sposoby jej przenoszenia i poszukiwanie skutecznych leków. Uważam, że jest to pozycja, którą warto przeczytać. Tłumaczy człowiekowi Zachodu wiele aspektów kulturowych i społecznych tej choroby.

 
Tess Gerritsen "Ogród kości"
Autor: kasiula
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Czwartek, 07 Maj 2015 15:55Autor: Tess Gerritsen
Tytuł: Ogród kości
Data wydania: 2009

Julia Hamill, niedlugo po bolesnym rozstaniu z mężem, pod wpływem impulsu kupuje zrujnowany, stary dom. Podczas prac w zaniedbanym ogrodzie odnajduje szkielet osoby, noszący niewątpliwe ślady zbrodni. Wkrótce kontaktuje się z nią kuzyn ostatniej właścicielki domu i oferuje pomoc w ustaleniu tożsamości odnalezionych zwłok. Podczas przeglądania starych dokumentów i listów przenosimy się z nimi do Bostonu do roku 1830. Poznajemy 17-letnią Rose Connolly, opiekującą się rodzącą na oddziale położniczym siostrą Aurnią oraz Norrisa Marshalla, studenta pierwszego roku medycyny, mającego zajęcia na tym samym oddziale. Ich drogi ciągle się krzyżują, zwłaszcza gdy wkrótce miastem wstrząsa fala wyjątkowo brutalnych zbrodni dokonanych przez zabójcę zwanego Aniołem Śmierci z West Endu. Giną dwie pielęgniarki i lekarz, którzy byli obecni przy porodzie małej Meggie. Podejrzenie pada na Norrisa...

"Ogród kości" to nie tylko poruszająca historia Rose, niesamowitej dziewczyny gotowej na wszystko dla osób, które kocha. To również opis początków szkół medycznych, nielegalnych sekcji zwłok kradzionych z cmentarzy, szalejącej gorączki połogowej, operacji przeprowadzanych bez znieczulenia... Przerażających, budzących odrazę, ale tak bardzo prawdziwych.

 
Tess Gerritsen "Infekcja"
Autor: kasiula
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Wtorek, 31 Marzec 2015 16:48

Autor: Tess Gerritsen
Tytuł: Infekcja
Data wydania: 2009

Lekarka Toby Harper podczas nocnego dyżuru w izbie przyjęć Springer Hospital przyjmuje zdezorientowanego Harry'ego Slotkina, pacjenta z nietypowymi objawami neurologicznymi, który według relacji syna dotychczas był całkowicie zdrowy. Podczas zamieszania związanego z reanimacją innej chorej pacjent znika bez śladu. Wkrótce do Toby trafia inny pacjent z niemal identycznymi objawami - Angus Parmenter. Okazuje się że obaj są pensjonariuszami luksusowego domu opieki Brant Hill i są prowadzeni przez tego samego lekarza - dr Carla Wallenberga. Podczas wizyty w Brant Hill Toby dowiaduje się o kuracji hormonalnej, której poddają się pensjonariusze w celu zachowania wiecznej młodości. Gdy Parmenter umiera, Toby wbrew woli Wallenberga, aranżuje sekcję zwłok. Jej wynik nie pozostawia wątpliwości co do strasznej diagnozy. Zaangażowanie w sprawę wkrótce sprowadza na Toby poważne kłopoty...

Tess Gerritsen, z zawodu lekarz internista, należy do grona najlepszych autorów thrillerów medycznych. Od jej książek bardzo trudno się oderwać, z każdym rozdziałem chce się coraz więcej aż do ostatniej strony. Gorąco polecam zarówno "Infekcję" jak i inne jej książki.

 
Ken McClure "W proch się obrócisz"
Niedziela, 05 Maj 2013 17:43

 

Autor: Ken McClure
Tytuł: W proch się obrócisz
Gatunek: Thriller medyczny
Rok pierwszego wydania: 2010

Opis:

Wybitny biolog John Motram zajmuje się badaniem epidemii czarnej śmierci. Nie zgadza się z opinią, że chorobę wywoływała pałeczka dżumy, ale nieznany wirus. Nagle dostaje szansę by dowieść swojej teorii - w szkockim opactwie spoczywają zabalsamowane zwłoki ofiar epidemii. Jednakże już pierwszego dnia badań zapada na dziwną chorobę. Doktor Steve Dunbar z Inspektoratu Naukowo-Medycznego ma jedynie kilka godzin na odkrycie przyczyny i uratowanie życia naukowca...

 
Janusz H. Skalski "Zasłużeni dla medycyny. Europejczycy związani z polską ziemią"
Niedziela, 31 Marzec 2013 22:02

Tytuł: Zasłużeni dla medycyny. Europejczycy związani z polską ziemią.
Autor: Janusza H. Skalski, Ryszard W. Gryglewski
Rok wydania: 2011

Opis:
W trakcie studiów medycznych jesteśmy bombardowani ogromną ilością rozmaitych informacji. Do nieskończonej liczby szufladek pamięci wkładamy wiedzę o chorobach, objawach, metodach ich diagnozowania i leczenia, niemal za każdym razem napotykając na jedno lub kilka nazwisk. Któż z nas nie zadaje sobie wówczas pytania - kim był człowiek, który się za nim kryje? Ilu z tych ludzi było związanych zawodowo z ziemiami polskimi? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca, albowiem jeżeli o związku z Polską Biernackiego, Bujwida czy Rydygiera można się bez trudu domyślać, to już z Goldflamem, Weiglem czy Purkyne'im sprawa nie jest tak oczywista. Tymczasem na współcześnie polskich ziemiach pracowali i dokonywali odkryć tacy naukowcy jak Koch, Neisser, Alzheimer i wielu innych znanych Europejczyków. Miejsca, w których pracowali wciąż możemy oglądać, chociażby w niegdyś niemieckim Wrocławiu, a także Krakowie czy Warszawie. Czego dokonali? Jaki wkład wnieśli w rozwój polskiej i światowej medycyny? Nie domyślacie o ilu ciekawostkach nie macie pojęcia. Ten wyjątkowy zbiór polecam wszystkim, którzy lubią wiedzieć więcej.
 
Lisa Genova - "Motyl"
Czwartek, 28 Luty 2013 09:37

Autor: Lisa Genova
Tytuł: Motyl
Tytuł oryginalny: Still Alice
Gatunek: powieść
Temat medyczny: neurologia, neuropsychologia
Rok pierwszego wydania: 2007 (świat), 2011 (Polska)

Opis:
Główna bohaterka książki, szanowany naukowiec i wykładowca na Harvardzie, Alice Howland, szczęśliwa żona i matka trójki dorosłych dzieci - wyrusza jak co dzień na poranny jogging. Po pewnym czasie odkrywa, że nie ma pojęcia, jak znaleźć drogę powrotną do domu. Przecież nie zmieniła trasy- biegała nią codziennie, ale dziś nie może się odnaleźć; nic nie wygląda znajomo. Zagubiona i przerażona Alice postanawia zgłosić się do lekarza. Postawiona diagnoza sugeruje chorobę Alzheimera o wczesnym początku...

"Motyl" jest jakże cenną i wzruszającą książką poruszającą problem choroby Alzheimera, pisaną z perspektywy pacjenta. I to pacjenta początkowo bardzo sprawnego umysłowo, którego taka choroba dotyka niejako mocniej, bardziej - Alice wykłada bowiem psychologię kognitywną. W powieści towarzyszymy chorej na co dzień, widzimy progresję choroby, nie tylko w badaniach neuroobrazowych i testach sprawdzających postęp choroby otępiennej. Jesteśmy bowiem świadkami, jak stopniowo rozwijające otępienie zaczyna przeszkadzać w pracy, burząc karierę naukową, jak zaczyna negatywnie wpływać na osobiste relacje Alice i jej codzienne funcjonowanie... Książka daje nam obraz, jak wielkim ciężarem choroba może stać się dla pacjenta i jego otoczenia, ale także jednocześnie- jak dużym wsparciem może być rodzina i jak pacjent sam, swoją silną postawą, może stawiać czoła postępującej neurodegeneracji. Piękna, nierzadko wzruszająca; naukowa, a jednocześnie bardzo życiowa książka.
 
Kay R.J., "Niespokojny umysł"
Autor: eska87
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wtorek, 22 Styczeń 2013 22:42

Autor: Jamison Kay
Tytuł oryginalny: An Unquiet Mind
Gatunek: autobiografia, pamiętnik
Rok pierwszego wydania: 1995
Temat medyczny: choroba afektywna dwubiegunowa

Autorka, doktor Kay Redfield Jamison to wybitny psycholog, terapeutą, pracownik akademicki. Jest badaczem, jednym z największych autorytetów w kwestii choroby afektywnej dwubiegunowej i autorką wielu publikacji naukowych. Zainteresowanie zaburzeniami nastroju jest związane u niej z tym, że sama choruje na chorobę dwubiegunową. Choć współpracownicy byli świadomi występującego u niej zaburzenia, w książce po raz pierwszy opowiedziała światu o swojej chorobie.
Jest to pamiętnik, w którym doktor Jamison opisuje swoje życie z chorobą. Abyśmy lepiej mogli zrozumieć ewolucję jej zaburzenia, opowiada również o latach swojego dzieciństwa i występowaniu zaburzenia dwubiegunowego w rodzinie. Szczegółowo tłumaczy, czym były dla niej nastroje maniakalne i depresyjne. Relacjonuje, w jaki sposób rozwijała się jej kariera naukowa i jak wpływała na nią choroba. Doktor Jamison opowiada o stosowanej przez siebie terapii litem, pokazuje jakie wątpliwości wywoływało w niej stosowanie normotymików, jakie były efekty uboczne leczenia, jednocześnie podkreślając jego skuteczność. Dodatkowo, pokazuje jak ważne dla stabilnego funkcjonowania były dla niej związki międzyludzkie, miłość i wsparcie rodziny oraz partnerów.
Jest to chyba najsłynniejsza książka przedstawiająca chorobę afektywną dwubiegunową. To, co czyni ją wyjątkową to niepowtarzalne spojrzenie autorki na własne dolegliwości - przedstawia jednocześnie punkt widzenia pacjenta i osoby leczącej. Doktor Jamison mówi, że chociaż choroba w wielu chwilach była dla niej trudna, jeśli mogłaby podjąć decyzję o tym, czy chce być chora, przy obecnych możliwościach terapii zgodziłaby się na to. Choć pokazuje najczarniejsze strony swojego zaburzenia, stale przedstawia również jego jaśniejsze strony - wielokrotnie podkreśla, że cechy chorobowe wiążą się także z określonymi predyspozycjami i kreatywnością. Twierdzi, że nie jest przekonana, czy udałoby się jej osiągnąć tak wiele, gdyby nie jej stan. Autorka tłumaczy co sprawia, iż nawet najrozsądniejsi chorzy nie zawsze współpracują w kwestii stosowania normotymików.  I na własnym przykładzie, pokazuje, że rozsądnie leczony chory, przy zastosowaniu odpowiednich form kontroli, może nie tylko normalnie funkcjonować, również w pracy z chorymi, ale stać się kimś wybitnym. 
Wspaniała książka, polecam.
 
Robin Cook "Kryzys"
Autor: eska87
Wtorek, 22 Styczeń 2013 22:11

Tytuł oryginalny: Crisis
Autor: Robin Cook
Rok pierwszego wydania: 2006 
Gatunek: thriller medyczny

Doktor Craig Bowman to świetny lekarz, bardzo oddany swoim pacjentom. Jakiś czas temu rozpoczął pracę w ekskluzywnej, prywatnej przychodni. Przychodnia ta to tak zwana praktyka concierge, w której pacjenci corocznie uiszczają wysoką opłatę, w zamian za gwarancję stałej, rzetelnej opieki medycznej, kiedy tylko jej potrzebują, a także możliwość natychmiastowego kontaktu ze swoim lekarzem prowadzącym - telefonicznego lub mailowego. Praca w tego typu przychodni, zapewniła wcześniej przez wiele lat zapracowanemu lekarzowi, sporo czasu wolnego na rozwijanie zainteresowań przy stałych, wysokich dochodach. Jednocześnie, praca z pacjentami korzystającymi z usług tego typu praktyki, znacznie różni się od pracy w publicznych poradniach - na jednego pacjenta przypada znacznie więcej czasu, pod opieką jednego lekarza pozostaje o wiele mniej pacjentów. Wszystko to sprawia, że doktor Bowman jest niezwykle usatysfakcjonowany nową pracą. Do czasu - po śmierci jednej z pacjentek, lekarz zostaje pozwany przez jej męża za błąd w sztuce.
Bratem żony Bowmana jest znany czytelnikom innych thrillerów Cooka lekarz medycyny sądowej doktor Jack Stapleton. Żona doktora, poprosiła brata o pomoc - wsparcie doktora Bowmana w wykańczającym go procesie. Stapleton, chcąc sprostać zadaniu, postanawia rozwiązać tajemnicę śmierci pacjentki Bowmana.
Oprócz tego, że książka jest bardzo wciągającym thrillerem z wieloma zwrotami akcji, autor przedstawia w niej problemy targające opieką medyczną w USA. Wyraża wątpliwości, co do zachowania zasad etyki lekarskiej przez lekarzy pracujących w praktykach concierge, twierdząc, że to co praktyka oferuje powinno być dostępne dla każdego pacjenta, bez konieczności wnoszenia zawrotnych opłat dodatkowych. Poza tym pokazuje jak niszczące może być dla lekarza oskarżenie o popełnienie błędu w sztuce, które jest dla niego często podważeniem całej kariery i powoduje poważne wątpliwości co do wszystkich zdobytych przez siebie umiejętności.
 
Gregory Julie: Mama kazała mi chorować
Autor: eska87
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Poniedziałek, 21 Styczeń 2013 23:15

z Tytuł oryginalny: TSickened: The Memoir of a Munchausen by Proxy Childhood
Autor: Gregory Julie
Rok pierwszego wydania: 2003
Temat medyczny: zespół Münchhausena per procuram

Baron Karl von Munchhausen to XVIII-wieczny oficer i podróżnik, który zasłynął fantastycznymi opowieściami ze swoich wypraw. Termin "zespół Münchhausena" został wprowadzony w 1951 roku przez brytyjskiego lekarza. Opisuje osoby symulujące lub wywołujące u siebie objawy chorobowe w celu uzyskania pomocy i współczucia oraz kontrolowania innych ludzi. Zastępczy zespół Munchausena oznacza wywoływanie przez osobę chorą nieprawdziwych objawów u innej osoby, która jest "zastępcą". Najczęściej chorą osobą jest matka, wywołująca objawy u swego dziecka. Szacuje się, że w Polsce z powodu zastępczego zespołu Münchhausena cierpi około 3 na 100 000 dzieci, jednak wiele przypadków może pozostawać nierozpoznanych. Badania pokazują, że w wielu przypadkach, nawet jeśli rozpozna się zaburzenie u dorosłego, okazuje się, że dziecko będące jego obecnym "zastępcą" jest już kolejną ofiarą.

Również wśród przypadków przedstawionych na portalu zdarzały się takie, w których ostateczna diagnoza brzmiała: "zespół Münchhausena" czy "zespół Münchhausena by proxy".
Czytelnik ma niesamowitą okazję zrozumienia jak wygląda choroba opiekuna, widziana oczami maltretowanego dziecka. Książka jest pamiętnikiem dziewczyny, której matka cierpiała na zastępczy zespół Münchhausena. Przez wiele lat matka autorki wynajdywała u niej coraz to nowe objawy chorobowe i przekonywała zarówno lekarzy, jak i swoją córkę o istnieniu u niej całej grupy chorób. Podejrzewała alergię pokarmową, wady serca i układu moczowego, migrenę i wiele innych możliwych chorób. Niedożywiona, paradoksalnie zaniedbana i maltretowana również na inne sposoby dziewczynka, była zmuszana do poddawania się różnym, często inwazyjnym procedurom diagnostycznym i faszerowana niepotrzebnymi farmaceutykami. Matka autorki, namawiała nawet lekarzy na przeprowadzenie u dziecka operacji na otwartym sercu, która miała pozwolić na zdiagnozowanie jego ukrytej wady. Po wielu latach, Julie sama uwierzyła w to, że jest chorowita i najprawdopodobniej nie dożyje dwudziestki. Napisanie książki było dla niej jedną z form terapii, rozliczenia się z przeszłością. Okazuje się, że nawet po oddzieleniu się od matki, rozpoczęcie zdrowego, normalnego funkcjonowania, pozbawionego przekonania o własnej ułomności, nie jest takie proste. Śledzimy w jaki sposób bohaterka wkracza na drogę mającą prowadzić do uzyskania równowagi, której nigdy wcześniej nie było w jej życiu.
 
Michaił Bułhakow "Zapiski Młodego Lekarza"
Autor: eska87
Wtorek, 08 Styczeń 2013 22:50


Autor: Michaił Bułhakow
Rok pierwszego wydania: 1963 
Gatunek: zbiór nowel
Temat medyczny: początki pracy w zawodzie lekarza

Narratorem nowel jest 24-letni lekarz, który zaraz po ukończeniu studiów w Moskwie, wyjeżdża do szpitala znajdującego się w małej miejscowości i rozpoczyna pracę zawodową. Jest jedynym lekarzem pracującym w tym szpitalu, stąd też od początku jest zdany wyłącznie na własne umiejętności. Przełożenie wiedzy uzyskanej na studiach na praktykę nie zawsze okazuje się łatwe. Mimo to, czasem dzięki pomocy towarzyszącego personelu (akuszerek i felczera), a czasem dzięki intuicji i odrobinie szczęścia, udaje mu się sprostać zadaniu. W pamiętniku doktor opisuje odniesione sukcesy, które przyniosły mu sławę i rozpamiętuje porażki. Dokładnie opowiada o trudnych przypadkach, z którymi miał do czynienia na początku praktyki.
Młody doktor zmaga się nie tylko z trudnościami związanymi z brakiem doświadczenia, lecz również z ciemnotą wiejskiej ludności. Opisuje między innymi podjętą próbę walki z epidemią kiły, kiedy szczególnie odczuł brak odpowiedniej świadomości i współpracy ze strony pacjentów.

Choć Michaiła Bułhakowa nie trzeba nikomu przedstawiać, znany jest głównie jako autor "Mistrza i Małgorzaty". Niewielu zdaje sobie sprawę, iż Bułhakow dla kariery pisarskiej porzucił pracę lekarza. Nowele ze zbioru są w dużej części oparte na doświadczeniach autora, który również praktykował medycynę na prowincji.
Książka nie jest łatwa do zdobycia, ale polecam poszukać, choćby w wersji elektronicznej. Naprawdę warto przeczytać.
 


Strona 1 z 16

Wszelkie prawa zastrzezone - portal jest własnością firmy COMVIDEO. Pomysł i realizacja - COMVIDEO. Portal należy do grupy przypadki.edu.pl
COMVIDEO, ul. Karpacka 18A, 54-617 Wrocław, NIP: 8941228892, REGON: 930850750, tel. 501-433-775, e-mail: cv@comvideo.pl

Portal nie służy udzielaniu porad medycznych, jest skierowany wyłącznie do osób zawodowo związanych z medycyną. Treści nie mogą zastąpić fachowej porady, wizyty u lekarza-specjalisty ani książki naukowej.

Designed by Templatka.pl