Partner portalu

Partner portalu

Dodawaj przypadki, odbieraj książki!

Reklama

Najaktywniejsi - luty 2016


 • klimo
  1265 PMek
 • aniabu
  1263 PMek
 • kaki
  717 PMek
 • greenrzekotka
  420 PMek
 • gecko
  400 PMek
 • maciejkoscieszynski
  283 PMek
 • Maciej Magdziak
  228 PMek
 • martyna90
  211 PMek
 • kobra123
  200 PMek
 • asia90
  160 PMek

Jak i po co zdobywać PMki? >> 

Testowe przypadki z interny (chorób wewnętrznych).TEST: Jak zły to stan doktorze?
Autor: Sarenka
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Wtorek, 24 Listopad 2015 12:33

Nie ma czasu na wyjaśnienia! Otwórzcie TEST, by przekonać się w jak złym stanie jest 47-letnia pacjentka.

Zapraszamy!

Loading...

 

 
TEST: Nastolatek z żółtaczką.
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Poniedziałek, 23 Listopad 2015 13:52

Narkotyki? Złe towarzystwo? Po rozwiązaniu tego TESTU będzie jasne, z czym zmaga się ten nastolatek. Zachęcamy Was też do przypomnienia sobie zakresu norm dla badań wykonywanych przy podejrzeniu schorzeń wątroby oraz dróg żółciowych.

Zapraszamy!

Loading...

 
TEST: Coś jest nie tak.
Autor: Sarenka
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Poniedziałek, 23 Listopad 2015 12:17

Czy opis przypadku naprowadzi Was na rozpoznanie wstępne choroby, którą przedstawiamy w tym TEŚCIE? My podpowiemy, że:

*chorobowość w skali globalnej kształtuje się na poziomie 8,7%

*średni koszt hospitalizacji pacjenta chorującego na omawianą chorobę to 2143 zł

Zapraszamy!

Loading...

 
TEST: To pewnie grypa.
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Sobota, 12 Wrzesień 2015 16:11

Loading...

 
TEST: Młoda studentka.
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
Wtorek, 08 Wrzesień 2015 21:02

Witajcie! Wrzesień to miesiąc świadomości o raku tarczycy. Czy wiedzieliście, że rak ten:

- stanowi 1/5 nowotworów złośliwych rozpoznawanych u młodych dorosłych, między 20 a 40 rokiem życia
- corocznie dotyczy nawet do 3,5 tysiąca osób
- w większości rozpoznań jest wyleczalny

Z tego powodu przygotowaliśmy dla Was TEST, który sprawdzi Waszą wiedzę o istotnym dla funkcjonowania całego organizmu organie jakim jest tarczyca.

Zapraszamy!

Loading...

 
TEST: Niepłodność męska
Autor: nirv
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Piątek, 14 Listopad 2014 12:00

Opis przypadku: 30-letni, bardzo dobrze zbudowany mężczyzna został skierowany do urologa z podejrzeniem zaburzeń płodności. Ginekolog wykluczył zaburzenia płodności u jego partnerki. Mężczyzna miał przy sobie aktualne, prawidłowe badania morfologii krwi. Pacjent jest z zawodu informatykiem. Poza tym intensywnie ćwiczy w siłowni. Rok temu był operowany z powodu wodniaka jądra lewego, pół roku temu z powodu stulejki. Z odchyleń w badaniu przedmiotowym można wyróżnić trądzik, hipogonadyzm, żylaki powrózka nasiennego, żylaki podudzi. Pacjent wydaje się być rozdrażniony i nieco agresywny.

Loading... 

 
TEST: Doktorze, jak z tym moim EKG?
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
Niedziela, 27 Lipiec 2014 23:08

Opis przypadku: 24-letnia studentka medycyny zgłasza się do lekarza rodzinnego z powodu nieprawidłowego wyniku EKG, które zostało wykonane w ramach ćwiczeń z kardiologii podczas zajęć na uczelni. Oglądasz EKG i zauważasz bradykardie zatokową, niską amplitudę załamków i wydłużony odstęp QT. Wykonujesz w gabinecie EKG, które potwierdza ww. wynik.

W rozmowie pacjentka opowiada, że od 6 miesięcy stosuje dietę 1700 kcal, niestety przez ten czas nie udało jej się zmniejszyć wagi ciała, podaje również, że początkowo oprócz diety włączyła również wysiłek fizyczny: bieganie i pływanie, ale musiała z tego zrezygnować z powodu zwiększonej męczliwości i osłabionej tolerancji wysiłku. Pacjentka opowiada też, że ma problemy z pamięcią i koncentracją oraz zauważyła zwiększoną senność, która ogranicza jej codzienną aktywność. Zgłasza również, że od pewnego czasu występują u niej obfite miesiączki i skrócony, 18-dniowy cykl miesiączkowy. Zauważasz również, ze pacjentka przyszła ubrana w długie spodnie i sweter, pomimo że temperatura na zewnątrz wynosi ok. 25 stopni Celsjusza, a dzień jest słoneczny.

W badaniu fizykalnym: akcja serca 55/min, ciśnienie tętnicze 100/60, tony serca nieco ściszone, nad polami płucnymi szmer pęcherzykowy, brzuch miękki, niebolesny, wątroba i śledziona niepowiększone, tarczyca niewyczuwalna palpacyjnie.

Loading...

 

 
TEST: Duszność, kołatanie serca i wypryski
Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
Czwartek, 17 Lipiec 2014 21:34

Opis przypadku: Do lekarza pierwszego kontaktu zgłosiła się 45-letnia kobieta z objawami duszności wysiłkowej i odczuwalnym kołataniem serca. W ostatnich kilku tygodniach doświadczyła epizodycznych omdleń. Pacjentka zauważyła spadek masy ciała o 8 kg w przeciągu 6 miesięcy, niepoprzedzony zmianą diety bądź zwiększeniem aktywności fizycznej. Kobieta skarży się również na nieprzerwanie utrzymującą się od kilku tygodni gorączkę (37,1-37,5 st. C). 2-3 razy w tygodniu przyjmuje paracetamol w tabletkach (1 tabletka/dzień).

Pacjentka nie pali papierosów, alkohol spożywa okazjonalnie. Zaprzecza spożywaniu innych używek. Matka badanej umarła w wyniku choroby nowotworowej, w wieku 61 lat. Ojciec żyje, choruje na cukrzycę typu 2, wyrównaną metabolicznie.

Badanie przedmiotowe: głośny szmer rozkurczowy decrescendo, wyraźnie słyszalny trzask otwarcia zastawki w lewej, V przestrzeni międzyżebrowej).  Grudkowe wypryski rumieniowe zlokalizowane na szyi oraz skórze lewej łopatki.  RR=180/100 mm Hg.  Przeprowadzone badanie EKG ujawniło przerost lewego przedsionka ("P mitrale") oraz przerost prawej komory, HR=115 uderzeń/min.

Loading...

 
TEST: Uporczywe bóle głowy
Autor: bartekz
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Poniedziałek, 05 Maj 2014 23:18

Opis przypadku: 52-letni pacjent zgłosił się do lekarza pierwszego kontaktu w związku z nasilającymi się bólami głowy, osłabieniem i zmniejszoną tolerancją wysiłku fizycznego, okresowo kołatania serca i zlewne poty. Pacjent przytył w ciągu 7 miesięcy 10 kg (obecnie BMI=29), skarży się na bóle stawów. W ostatnim czasie nie chorował.

Pacjent choruje od 5 lat na nadciśnienie tętnicze, od 2 lat leczy się na cukrzyce t.2. Pacjent palił (20paczkolat), obecnie nie pali, alkohol pije okazjonalnie. Alergii i uczuleń nie podaje.

Ojciec zmarł na nowotwór w wieku 55lat, matka choruje na nadciśnienie tętnicze.

W badaniu fizykalnym występuje niewielki obrzęk kończyn dolnych. Tony serca czyste, HR=90/min, RR=145/85. Niewielkie ubytki w skroniowych częściach pola widzenia, pogorszenie ostrości widzenia.

Loading...

 
TEST: Gdzie jest moje tętno?
Autor: mpw
Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
Piątek, 14 Marzec 2014 09:26

Loading...

 


Strona 1 z 2

Wszelkie prawa zastrzezone - portal jest własnością firmy COMVIDEO. Pomysł i realizacja - COMVIDEO. Portal należy do grupy przypadki.edu.pl
COMVIDEO, ul. Karpacka 18A, 54-617 Wrocław, NIP: 8941228892, REGON: 930850750, tel. 501-433-775, e-mail: cv@comvideo.pl

Portal nie służy udzielaniu porad medycznych, jest skierowany wyłącznie do osób zawodowo związanych z medycyną. Treści nie mogą zastąpić fachowej porady, wizyty u lekarza-specjalisty ani książki naukowej.

Designed by Templatka.pl