Partner portalu

Partner portalu

Dodawaj przypadki, odbieraj książki!

Reklama
QUIZ: Dziwne uczucie w brzuchu *rozwiązany*
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Środa, 07 Kwiecień 2010 18:37

Opis przypadku: Do lekarza POZ zgłasza się 64-letni mężczyzna, z powodu dyskomfortu lokalizując go w środkowym nadbrzuszu, a także okresowego pobolewania w tej okolicy. Ostatnio zauważył, że w trakcie jedzenia bardzo szybko odczuwa sytość. Poza tym skarży się na częste nudności i odbijanie. Jest to pierwsza wizyta pacjenta z tego powodu, więc nie miał przeprowadzonej żadnej diagnostyki w tym kierunku.

Pytania QUIZowe: Co mogą sugerować objawy? Jakie badania zlecicie by to potwierdzić? Jakie leczenie?

Data podania rozwiązania: 12.04.2010.


 

Komentarze  

 
# MMader 2010-04-08 19:09

Robimy USG brzucha, a następnie warto zastanowić się nad gastroskopią.
Takie objawy może dawać guz żołądka (ca lub np GIST, które potrafią być naprawdę duże) .
Z badań laboratoryjnych standard:
morfologia z rozmazem , OB, aminotransferaz y, jonogram
plus EKG dla świętego spokoju,
 
 
# Jarko 2010-04-08 20:26

Przed tymi badaniami, które sugeruje MMAder należałoby przerowadzić wywiad pad kątem diety, używek - alkohol, papierosy, ch.wrzodowa w rodzinie itp, czy zauważył zmiany zabarwienia kału - smolisty, czarny, z domieszką krwi, śluzu, jak często wypróżnienia. Od kiedy dokladnie te nudnosci, czy towarzyszą im wymioty, jesli tak to jakiej treści. Ogólny wygląd pacjenta, skóra , śluzówki itp.
Z badań diagnostycznych wszystkie , które zaproponował MMader + z badań laboratoryjnych dorzucilbym bilirubinę całk. i fosfataze zasadowa bo takie objawy może dawać zapalenie pęcherzyka żółciowego, oczywiście możliwy guz żołądka - polip, ca, GIST, przepuklina rozworu przełykowego - zapytać czy nie ma zgagi. Tyle na początek.
 
 
# justis4 2010-04-08 20:43

do tego spytałabym się czy wystąpiła w ostatnim czasie niechęć do mięsa? czy schudł w ostatni czasie? a z badań dodałabym w kierunku zapaleń trzystki - amylaza, lipaza ale to jako alternatywa- szybiej pomyślałabym o refluksie, zapaleniu żołądka (H.pylori) bądz też nowotwory żołądka (w tych rozpoznaniach podpowie wynik gastroskopii).
 
 
# Jarko 2010-04-09 13:54

W sumie może to tez być jakaś zmiana w wątrobie - ale to powinno byc wykazane w usg, i lab. -aminotransferaz y i fosfataza zasadowa.
 
 
# Dominik Haus 2010-04-10 10:47

MMader: USG nie uwidoczniło żadnych zmian, w gastroskopii widoczna zmiana o wyglądzie nadżerki, badania laboratoryjne i EKG w normie.

Jarko: dieta "standardowa", alkohol sporadycznie, palący, w rodzinie choroby wrzodowej brak. Co do zmian w kale - nie zwrócił uwagi, nudności od miesiąca bez wymiotów. Brak odchyleń w badaniu przedmiotowym, pacjent nie ma zgagi a badania, które zleciłeś - w normie.

justis4: pacjent nie zgłasza niechęci do mięsa ani spadku masy ciała, badania, które zleciłaś bez odchyleń.
 
 
# Jarko 2010-04-10 13:17

Oczywiście pobrano wycinki z okolic tej zmiany do badania hist-pat?
pH soku - mial pHmetrie? czekamy na wyniki od histopatologa.
Czy pacjent jest nerwowy, ma duzo stresów, jest czymś przejęty - ogólna sytuacja psychiczna.
H.pylori? Jakieś leki? Nie leczy sie kwasem acetylosalicylo wym na własną rękę? Co robi z tymi pobolewaniami? Zażywa jakiś lek, przechodzi mu?
 
 
# William Grey 2010-04-10 17:48

Najczęstszą przyczyną podawanych dolegliwości jest zwykła niestrawność. Należy zlecić morfologię. I o ile pacjent nie stracił na wadze, nie ma niedokrwistości i utraty łaknienia to wstępnie należałoby zlecić środki alkalizujące, inhibitor H2/IPP. Brak poprawy w ciągu kilku kolejnych dni skłoniłby do wykonania kolejnych badań.
Takie objawy może również dawać przepuklina rozworu przełykowego, którą można rozpoznać przy pomocy RTG z kontrastem w ułożeniu pacjenta w pozycji Trendelenburga.
By wykluczyć PZT należy zlecić zmierzenie poziomu amylazy i lipazy.
O chorobie wrzodowej już było.
 
 
# ankaszy 2010-04-10 21:03

Czy Pacjent ma gorączke , lub ciągłe stany podgorączkowe, schudł ostatnio , poci się obficie? Dołożyłabym rtg brzucha i klatki piersiowej, ewentualnie tomografiie? JEśli wykluczymy chorobe wrzodową , ca , zollingera ellisona ( poziom gastryny jaki jest?)to może warto pomyślęć wrzód , guz dwunastnicy? lub ewentualnie pakietach węzło chłonnych a jamie brzusznej lub klatce piersiowej( ziarnica , chłoniak??) , ktore uciskaja na narzady ukl.pokarmowego??
 
 
# Dominik Haus 2010-04-11 14:12

Oczywiście pobrano wycinki zmiany i tak jak na początku wpadł na dobry trop MMader - jest to rak żołądka. Przypadek ten zasługuje na uwagę, ponieważ mamy tu do czynienia z wczesnym rakiem, tzn ograniczonym do błony śluzowej. Objawy są bardzo niecharakteryst yczne, a nawet obraz gastroskopowy nie sugeruje jednoznacznie nowotworu. Bądźmy więc czujni onkologicznie :-) Gratuluję
 

Zaloguj się aby móc dodać swoją odpowiedź/komentarz.

Wszelkie prawa zastrzezone - portal jest własnością firmy COMVIDEO. Pomysł i realizacja - COMVIDEO. Portal należy do grupy przypadki.edu.pl
COMVIDEO, ul. Karpacka 18A, 54-617 Wrocław, NIP: 8941228892, REGON: 930850750, tel. 501-433-775, e-mail: cv@comvideo.pl

Portal nie służy udzielaniu porad medycznych, jest skierowany wyłącznie do osób zawodowo związanych z medycyną. Treści nie mogą zastąpić fachowej porady, wizyty u lekarza-specjalisty ani książki naukowej.

Designed by Templatka.pl